237. Trendy w rozwoju ludzi na rok 2022

Początek roku, zatem czas na trendy. Po raz kolejny przygotowaliśmy (wraz z Joanną Domeradzką oraz Kasią Marszalik) raport oparty o rozległą pracę jakościową. Wzięliśmy pod uwagę to, co dzieje się w świecie pracy, zarządzania i rozwoju ludzi, bazując na: konferencjach, raportach, artykułach a przede wszystkim – na setkach projektów realizowanych w ramach House of Skills i e-learning.pl

Każdego roku, przystępując do pracy, w drugiej połowie października, mamy wrażenie, że czas biegnie błyskawicznie, minął kolejny rok i pojawia się nam pytanie: co mogło się zmienić? I bardzo szybko, kiedy analizujemy publikacje, nasze przemyślenia i wkład jaki uzyskujemy od współpracowników prowadzących projekty, okazuje się, że dzieje się bardzo dużo. Także w czasach pandemii – a może, zwłaszcza wtedy. Raport zawiera listę dziesięciu trendów – to lista umowna i już tradycyjna, ale co roku roku okazuje się, że nowych / nasilających się zjawisk, w obszarze zarządzania i rozwoju ludzi jest więcej, niż 10. Zawężamy zatem listę do dziesięciu i bywa to niełatwym zadaniem.

Tegoroczne trendy biorą oczywiście mocno pod uwagę pandemię-której-końca-nie-widać. Z uśmiechem na twarzy (smutku raczej, choć nie wiem czy można smutno się uśmiechać), wspominam marzec 2020 i powszechne przekonanie, że „za parę tygodnie będzie wiadomo więcej co z tą pandemią”. Mijają prawie 2 lata, i niekoniecznie zbyt wiele wiadomo w temacie końca pandemii. Wyzwań jest za to co niemiara, zaczynając od tak prozaicznych tematów ja to, co dalej z biurem. To pytanie dla każdego z nas (jak często przychodzić, czy w ogóle, co z bezpieczeństwem, kreatywnością, itd.), dla menedżerów zespołów (jak nie doprowadzić do całkowitego rozpadu więzi społecznych? jak wdrażać nowych ludzi?) oraz dla zarządzających (po co nam w ogóle biuro – i jakie?). Innym pytaniem, jest to, czy nie przesadzamy z wpływem pandemii na świat pracy – wszak liczba tych, którzy mogą pracować hybrydowo/zdalnie jest w Polsce szacowana na ok. 25-30%. Tyle że a) jest spora szansa na to, że udział ten będzie rósł oraz b) wśród menedżerów i zarządzających ten udział procentowy jest wyższy (nie mamy na to danych – to intuicja i ewentualnie logika) – zatem istotność zagadnień związanych z pracą zdalną wydaje się większa niż 25-30%; pamiętać należy jednak, że fabryki, logistyka, handel – to tylko wybrane obszary gospodarki, w których praca zdalna jest raczej egzotyką, nie codziennością.

Pytań wszelkiego rodzaju jest co nie miara. Większość ekspertów twierdzi, że żyjemy w czasach przełomu, gdzie stary porządek w wielu dziedzinach życia został już zburzony, a nowego jeszcze nie widać. Dotyczy to technologii, polityki, geopolityki, zarządzania – i wielu innych dziedzin. O technologii i naszych relacjach z nią pięknie pisze Natalia Hatalska – jeśli ktoś nie czytał jeszcze Wieku paradoksów, to polecam. Spodziewamy się wielu nowych podejść i zmian paradygmatów – np, tego, co wiemy o emocjach (o tym nie piszemy w trendach ale podlinkowany film jest po prostu piękny), albo podejścia do zmiany (o tym piszemy). Największym wyzwaniem wydaje się to, że wobec zmian stajemy się obojętni. I niby wiadomo co robić, ale… czy to działa?

Historycy i futurolodzy uważają, że w czasach przełomu ważne jest oparcie w podstawowych systemach kształtujących nasz świat/życie, takich jak: system podatkowy, bankowy, samorządowy, prawny, polityczny, sądowy. O tym też nie piszemy. Zajmujemy się tym, co znacznie bliżej nas, na co mamy wpływ i z czym pracujemy na co dzień – biznesem, zarządzaniem, rozwojem.

Aby nie pisać raportu o raporcie, na tym kończę, serdecznie zapraszając do przeczytania Trendów w rozwoju ludzi na rok 2022. Link poniżej – do wersji polskiej. Wersja angielska jest tutaj.

Udostępnij: