239. Piszemy trendy w rozwoju ludzi na rok 2023, czyli o tym, że świat nie stoi w miejscu

W roku 2012 rozpoczęliśmy publikację trendów w rozwoju ludzi. To, co początkowo było kilkustronnym skryptem rozrosło się z czasem do całkiem sporego raportu jakościowego, powstającego na bazie naszych doświadczeń w branży rozwojowej, badań, publikacji ekspertów – i innych raportów. Co roku, wraz z przedstawicielami zespołów House of Skills i e-learning.pl siadamy do tematu w listopadzie i przez prawie dwa miesiące przygotowujemy kolejną edycje raportu, który potem z radością upubliczniamy.

Za każdym razem gdy zaczynamy prace nad tym materiałem, towarzyszy mi mało odkrywcza refleksja o tym, że czas biegnie bardzo szybko. Mam tak, nie tylko ze względu na swój coraz bardziej dojrzały wiek ;), ale także biorąc pod uwagę mnogość zdarzeń w otaczającym nas świecie. W 2022, gdy wydawało się już, że idzie ku lepszemu i wychodzimy z pandemii, to tuż obok nas rozpoczęła się tragedia wojny w Ukrainie. Czas i świat przyspieszył i w kolejnych miesiącach mieliśmy wrażenie, że w kilka tygodni dzieje się więcej, niż dawniej w ciągu roku.

W tak zwanym „biznesie”, czyli w pracy, postrzeganie szybkości upływu czasu może być zwodnicze. Na pozór wszystko dzieje się tak szybko, że można zadać sobie przewrotne pytanie: czy jest czas, aby coś się zmieniało? Wszak pędzimy tak szybko. Prawie zawsze okazuje się, że przydaje się chwila przerwy, analizy, refleksji, kilku kroków w bok / do tyłu. Widać wtedy, jak wygląda dziś nasza praca, stosunek do niej, oczekiwania wobec firm, menedżerów, koleżanek i kolegów w pracy, jak działamy na co dzień z tematami rozwojowymi. Co roku, odkrywam, że krok po kroku… zmienia się. I jest trochę inaczej.

Bardzo dużo zmieniła pandemia. Jej efekty dopiero się ugruntowują. Podobnie jak w przypadku innych Bardzo Ważnych Wydarzeń (by przywołać choćby np. 11 września 2001, czy 10 kwietnia 2010), następstwa i zmiany przychodzące „po” są głębokie, fundamentalne i… niekoniecznie widoczne już miesiąc, rok po. Zwykle nowy porządek świata kształtuje się wolniej, niż myślimy, ale zmiany bywają nieodwracalne (na czas jakiś, bo tak – nic nie jest na zawsze). W podobnym momencie jesteśmy teraz – i będzie on trwał jeszcze przez czas jakiś. Dwie potężne siły wpływające na świat pracy (i także rozwoju i edukacji) dotyczą pandemii i jej następstw oraz dla naszego regionu świata – konsekwencji otwartej wciąż niestety, wojny toczącej się u naszego sąsiada.

Z pewnością zmienia się nasz stosunek do pracy, firm, menedżerów. Oczekujemy czegoś więcej, bo wiele osób szuka dziś sensu. Nie tylko w pracy, ale w życiu – w ogóle. W szczególnie trudnej sytuacji są menedżerowie, obciążeni i tak już przed pandemią i wojną, ponad miarę. Czy Ukraińcy są na tyle podobni do nas, że ich kultura narodowa nie powinna mieć dla nas znaczenia? Czy przekwalifikowanie jest receptą na braki pracowników na rynku? Czy paradygmat wiecznego wzrostu ma rację bytu? Czy ESG jest sensowną odpowiedzią na wiążące się z tym pytaniem dylematy? Na ile oparcia szukać powinniśmy w… nadziei? Między innymi nad tym właśnie pracujemy i na te pytania szukamy odpowiedzi – i praca ta jest już blisko końca :-).

Prezentacja raportu „Trendy w rozwoju ludzi” od paru lat dzieje się podczas specjalnego eventu online, podczas którego prezentujemy wybrane zjawiska i zapraszamy ciekawych gości z grona naszych klientów i przyjaciół biznesowych. Podobnie będzie w tym roku – 25 stycznia, w środę, odbędzie się wydarzenie online, podczas którego gościć będziemy przedstawicieli firm: BNP Paribas Polska, Lidl Polska. Jedno z wystąpień dotyczyć będzie zmian w prawie pracy, które funduje nam rok 2023 – opowiedzą o tym znakomici Goście z kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

Będzie się działo, frekwencja na tym wydarzeniu w latach minionych była bardzo wysoka. Zapraszam zatem gorąco – link prowadzący do rejestracji jest tutaj: https://webinary.houseofskills.pl/trendy

Udostępnij: