201. Dobre rady rocznika 1963
Pod tym linkiem: http://hbs1963.com/ znajdziesz silnie inspirującą stronę, pokazującą rady z cyklu „gdybym wtedy wiedziała to, co wiem teraz”, napisane przez rocznik Harvard Business School, A.D. 1963. Warto spojrzeć na ten materiał, bo jest świetnie przygotowany i podany, a do tego grono udzielających porad, zacne (m. in. Jim Collins, więcej o absolwentach tutaj).
Całość podzielona jest na 10 sekcji tematycznych. Porady dotyczą m. in. kariery, małżeństwa i rodziny, przywództwa, bogacenia się, starzenia, szczęścia.
W sekcji kariera, respondenci odpowiadali na pytanie „Gdybyś wtedy wiedziała to, co wiesz teraz, jak działałabyś w temacie znalezienia satysfakcjonującej pracy i zapewnienia sobie sukcesu w karierze?”.
Kaliber porad jest różny. Od ogólnych, po bardzo szczegółowe. Od mocno opisowych, po tak lapidarne, jak: Work hard. Be honest. Help others. (Pracuj ciężko. Bądź uczciwy. Pomagaj innym).
Poza ogólnikami, w temacie kariery, absolwenci zwracają uwagę na:
- kluczową rolę wyboru pierwszej pracy, która kształtuje zawodowy charakter i otwiera (lub zamyka) możliwości w dalszej karierze;
- wielokrotnie powtarza się kwestia poszukiwania pracy, w której nie będziesz pracowała – czyli takiej, którą kochasz, która będzie Twoją pasją (to możliwe – choć również bardzo amerykańskie;)).
- miej dyscyplinę w skracaniu czasu, jaki poświęcasz na pracę;
- pojawiającym się szansom mów raczej tak, nawet jeśli wydają się na pierwszy rzut oka nieokreślone i niepewne;
- szukaj mentora, gdy tylko masz taką możliwość;
- podążaj tam, gdzie są zmiany, bo tam dzieje się najwięcej i jest najciekawiej;
- podchodź z humorem do większości sytuacji, pomoże Ci to zachować zdrowe zmysły.
Interesujące są przemyślenia na temat przywództwa. Oto najciekawsze z nich.
- przywództwo, to sprawienie, aby inni robili to co chcesz, ale aby jednocześnie myśleli, że to jest ich pomysł;
- zatrudniaj ludzi lepszych od siebie, dawaj im wsparcie i wolność do rozkwitania;
- skuteczny lider jest mistrzem świata w delegowaniu;
- dobry lider słucha, więcej niż mówi, myśli, zanim coś zrobi i koncentruje się bardziej na tematach długofalowych, niż doraźnych.
Najlepiej jest chyba uczyć się na sukcesach i błędach innych. Jest to nieporównywalnie trudniejsze, bo nie mamy empirycznych doświadczeń, przeżytego wyzwania / pamiętnych doświadczeń sami, ale też z pewnością jest tańsze emocjonalnie i czasowo. Przemyślenia absolwentów HBS 1963, to duży zbiór dobrych rad. Nic, tylko korzystać ;).
Wybierając ścieżkę kariery, powinniśmy zdobyć o przyszłym zawodzie jak najwięcej informacji. Uzyskamy lepsze wyobrażenie naszego rozwoju. Warto skontaktować się, z kimś kto posiada wiedzę praktyczną, aby rozwiać niejasności, uzyskać cenne wskazówki. Kto wie, może uda się nie wypowiedzieć słów: ?Gdybym wtedy wiedziała, co wiem dzisiaj…?
Stawiam, że jednak nigdy tak łatwo nie będzie ;-)