200. Trendy pulsHR

Portal PulsHR opublikował dwa zestawienia odnośnie trendów na rok 2016.

Pierwsze dotyczy wyzwań na rynku HR – rosnącej specjalizacji, wzrostu roli HR w dojrzałych firmach, znaczenia przyciągania i utrzymania talentów. Wypowiedzi udziela grono 19 ekspertów, wśród których znalazła się moja prognoza, która zahacza o rolę rozwoju menedżerów, konieczność budowania przywództwa na każdym poziomie organizacji oraz wyzwania sukcesji i ciągłości prowadzenia biznesu, przed którym staje wielu polskich liderów i założycieli firm w naszym kraju.

Drugie zestawienie, to analogiczne prognozy dla świata rekrutacji: wykorzystywanie sieci społecznościowych, publikacja przedziałów wynagrodzeń, zdjęcia w CV, rola rekomendacji.
Wspominam tam o roli kultury organizacyjnej w przyciąganiu i utrzymaniu najlepszych kandydatów. Rynek pracownika można rozpatrywać nie tylko przez pryzmat wynagrodzeń, ale też transparentnej kultury, o której jakości kandydaci wiedzą bardzo dużo – sięgając po ogólnodostępne w internecie informacje i opinie znajomych i znajomych znajomych. Mowa tu o zjawisku tzw. 'naked company’ – czyli nagiej firmy, która nie ma już dzisiaj szans, aby to „jak jest naprawdę” nie było w pełni widoczne na zewnątrz. Dotyczy to m. in. jakości przywództwa, prawdziwych wartości, atmosfery. Zyskują na tym najlepsi, a tracą przeciętni i słabi pracodawcy.

Polecam całość obu publikacji, które dają ciekawe spojrzenie na to, co w HRowej trawie piszczy, z perspektyw różnych osób i organizacji.

Udostępnij: