233. Letnia szkoła coachingu – online

Ruszamy wkrótce w House of Skills z nowym programem dla indywidualnych osób – Letnią Szkołą Coachingu. Jest to program przygotowujący do akredytacji ICF, realizowany w najbliższej odsłonie w całości w trybie online. Szkołę realizujemy wspólnie z jej twórczynią – Izabelą Kluzek-Kot. Zapraszam do krótkiej rozmowy z Izą o Szkole, jej programie oraz o samym coachingu.

Iza, Masz bardzo duże doświadczenie w temacie, a im większe doświadczenie, tym odpowiedzi na z pozoru proste pytania stają się ciekawsze – czym zatem Twoim zdaniem jest coaching?

Mam nawet swoją definicję, którą nie dawno stworzyłam, choć ciekawe jest to, że wraz z moim rozwojem ta definicja podlega aktualizacji. Coaching to dla mnie wspieranie klienta w osiąganiu jego celów poprzez pracę mocnymi pytaniami i narzędziami coachingowymi, uwalniając jego największy potencjał. Coaching to praca rozwojowa, a zadaniem coacha jest wpierać klienta w odkrywaniu siebie, lepszym rozumieniu siebie ale też dokonywanie zmian, by lepiej funkcjonował w życiu zarówno zawodowym jak i prywatnym.

Coaching obecny jest na polskim rynku już od dawna. Jakie widzisz trendy po stronie popytu i podaży?

Moje doświadczenie pokazuje, że coaching staje się coraz bardziej znanym i coraz częściej wybieraną formą pracy w Polsce. Widzę to po współpracy z dużymi, międzynarodowymi klientami ale też dużymi polskimi firmami. W obecnym trudnym czasie zdecydowanie broni się na rynku, bo w moim odczuciu jest odpowiedzią na bieżące potrzeby. W czasach tak dużej dynamiki, zmienności, nieprzewidywalności gdzie na wiele pytań nie ma odpowiedzi, sprawdza się poszukiwanie odpowiedzi w nas samych, w naszych zespołach, organizacjach. Liderzy potrzebują wsparcia innego niż dotychczas. Umiejętność radzenia sobie z emocjami, działanie w pojedynczych krokach, elastycznego działania, wsłuchiwanie się w informacje, które się wyłaniają, poszukiwania nowych rozwiązań w inny sposób niż dotychczas, zauważanie sygnałów – to kompetencje które zdobywa się pracując jako coach, ale też doświadcza się siebie w takiej odsłonie na sesjach coachingowych, a to kompetencje które dzisiaj potrzebne są najbardziej.

Czym wyróżnia się Letnia Szkoła Coachingu, którą uruchamiasz wraz z House of Skills?

Wspólnie z House of Skills postanowiliśmy przygotować program, który obejmuje nie tylko proces uczenia się i przygotowania do zawodu coacha, czy też przystąpienia do akredytacji ICF, ale również pozwoli przyszłym coachom zastanowić się jak mogą te nowe kompetencje wykorzystać do swojego rozwoju na rynku coachingowym lub w organizacjach. Liczymy, że ta mieszanka naszych kompetencji napełni naszych uczestników inspiracjami i odwagą do startu na nowych polach zawodowych.

Dla kogo jest, a dla kogo nie jest ten kurs?

Kurs jest dla każdego kto jest gotowy do pracy rozwojowej, kto poszukuje zdobycia nowych kompetencji społecznych, managerskich czy po prostu czuje, że poszukuje nowego zawodu dla siebie. Wśród naszych klientów są i managerowie, psychologowie, psychoterapeuci, dietetycy, specjaliści z obszarów HR i Rozwoju, trenerzy, scrum masterzy i pewnie wielu osób jeszcze nie wymieniłam. Jednak to, co trzeba podkreślić nie jest to kurs dla każdego. Kluczowym warunkiem jest gotowość i otwartość na zmianę, szczególnie własną. Każdy kto rozpoczyna z nami kurs doświadcza wszystkich narzędzi na sobie, pracuje ze sobą, doświadczając by rezultacie mógł proponować to swoim przyszłym klientom. Czy to jest opcja dla osób, które chcą się rozwinąć, a nie myślą wcale o sobie jako przyszłym coachu?
Zdecydowanie, spora część osób przychodzi do nas na ten kurs właśnie w tym celu. Czują, ze są w momencie w którym potrzebują zmiany, a kilku miesięczny proces wspiera ich często w dokonaniu tej zmiany, przy okazji zdobywają nowe kompetencje i w rezultacie nowy zawód. Moim zdaniem obecny moment jest właśnie doskonały na takie zatrzymanie i odpowiedzenie sobie na kilka kluczowych pytań by ruszyć w dalszą drogę , a Szkoła Coachingu jest świetnym miejscem do tego.

Jak wpływa na uczestników to, że całość Letniej Szkoły Coachingu jest prowadzona online?

Zarówno uczestnicy, jak i my sami zaskoczeni jesteśmy efektami prowadzenia szkoleń coachingowych w kanale on-line. Nie tylko udaje się nam uzyskać ciekawe interakcje i proces grupowy, dużo jest relacji wysokojakościowej pomiędzy uczestnikami ale też uczestnikami i prowadzącymi, a efekty w postaci zdobytych kompetencji pokazują, że uczestnicy nie tylko są na tym samym dobrym poziomie, co wręcz kończą z jeszcze lepszymi umiejętnościami niż ich poprzednicy na tradycyjnych kursach.

Szkoła Coachingu ma za sobą kilkadziesiąt edycji. Co z Twego doświadczenia, dla absolwentów jest najbardziej zaskakujące po jej ukończeniu – patrząc wstecz?

Zaskakujące dla nich, ale też dla mnie, jest to, co się wydarza na zakończenie szkoły. Gdy zaczynamy to mówię, że dużo się zmieni, ale rzadko kto jest wstanie poczuć że to moment naprawdę transformujący w jego życiu. Nigdy nie wiem co się wydarzy, ale na końcu zmienia się wiele w życiu uczestnikach, w ich zachowaniach, sposobie wyrażania siebie, w decyzjach. Byłam świadkiem wielu ciąż, rozwodów, powrotów, zmian stanowisk, odejść z organizacji i zakładania wymarzonych biznesów czy też odnajdywania nowych ścieżek zawodowych we własnych organizacjach i wielu jeszcze mniejszych, mniej spektakularnych ale bardzo ważnych decyzji dla uczestników. Ale to, co łączy te wszystkie zmiany, to fakt odnajdywania lepszego sposobu życia, pełniejszego życia dla siebie.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję.

Więcej informacji o Letniej Szkole Coachingu – tutaj: https://www.houseofskills.pl/szkolacoachingu

Udostępnij: