219. Kilka ciekawych artykułów

Niekiedy dni wokoło świąt, to okres, w którym mamy więcej czasu na to, na co na co dzień czasu nie mamy. Jedną z takich rzeczy jest czytanie. Oto kilka ciekawych artykułów, które przeczytałem ostatnio, linkuję, ku inspiracji.

Mrożący krew w żyłach eksperyment. Polacy posłuszni do bólu. Ciekawy wywiad opisujący powtórzenie w polskich warunkach słynnego eksperymentu Stanleya Milgrama. W ramach eksperymentu jedni razili drugich prądem. Rozmowa jest między innymi o tym, „że prawdopodobnie prawie każdy człowiek (…) postawiony w odpowiedniej sytuacji i odpowiednio zmotywowany – przez normę społeczną, przez autorytet, przez obietnice czegoś – byłby w stanie zrobić krzywdę drugiemu człowiekowi.”

Figure out Your Company’s Make-or-Break Strategic Problems, Then Use Small Teams to Solve Them – o tym, jak skostniałe (duże) organizacje mogą poczuć ducha start-upowej świeżości i tym, dlaczego i w jakich momentach liderzy powinni usunąć się z drogi i nie przeszkadzać. Zwinne i szybkie, autorstwa Jamesa Allena, partnera Bain & Company.

Facts Don’t Change People’s Minds. Here’s What Does – o tym, dlaczego tak trudno zmienić nam (i innym) zdanie na jakiś temat, nawet jeśli widzimy twarde fakty – i w jaki sposób prezentować swoje poglądy, aby mniej cierpieć przy ich krytyce.

The case for investing more in people. Ponownie eksperci Bain o tym, dlaczego warto inwestować w ludzi, na przykładzie wpływu pensji, czasu i energii pracowników na efekty i wyniki jakie osiąga firma.

In the battle to change people’s minds, desires come before facts. Tekst z WIRED o tym, w jaki sposób poddajemy się wpływowi innych i jak – w związku z tym,  nakłonić ludzi do zmiany, w tym – jak nakłonić do czegokolwiek swoje dzieci. Wysoce interesujące. ;-)

Miłego czytania ;-)

Udostępnij: