149. Grand Rapids. Kreatywność w praktyce.

W 2011 amerykański Newsweek opublikował artykuł o wymierających miastach w Stanach. Między innymi było tam wymienione prawie 200 tysięczne miasto Grand Rapids, z Michigan (na 10 miejscu ? oczywiście jak to Amerykanie, uszeregowali wymierające miasta w ranking).

Zobaczcie co, w odpowiedzi na artykuł, zrobili mieszkańcy Grand Rapids:

Jak napisał 22-letni Rob Bliss, pomysłodawca całego przedsięwzięcia:

This video was created as an official response to the Newsweek article calling Grand Rapids a „dying city.” We disagreed strongly, and wanted to create a video that encompasses the passion and energy we all feel is growing exponentially, in this great city. We felt Don McLean’s „American Pie,” a song about death, was in the end, triumphant and filled to the brim with life and hope.”

W filmie udział wzięli nie tylko zwykli mieszkańcy, ale też władze, z prezydentem miasta na czele. Całość udało się perfekcyjnie nagrać za piątym razem. Newsweek wycofywał się potem rakiem z artykułu i stwierdzeń w nim zamieszczonych, zasłaniając się tym, że użyli listy przygotowanej przez inny serwis, nie badając jej wiarygodności. Co ciekawe, według Wikipedii, znaczna część mieszkańców miasta, to są emigranci z naszego kraju (6,5% populacji).

Film najlepiej oglądać w rozdzielczości HD na pełnym ekranie. Fenomenalne, choć rozkręca się powoli.

p.s.
Jeśli wydaje Ci się, że wiesz o czym jest piosenka American Pie, to masz rację. Wydaje Ci się ;).

Udostępnij: