11. Jak pełne jest Twoje wiadro, czyli pozytywna strategia na życie

Czytać warto. Bo człowiek się rozwija, inspiruje, czy też w niektórych przypadkach, miło spędza czas. Zatem od czasu do czasu będzie pojawiać się tu krótka recenzja wartościowych książek. Oto pierwsza z nich.

Tom Rath, Donald O. Clifton ? ?How ful lis your bucket?.


Dla kogo: zdecydowanie dla wszystkich, od 15 do 115 lat.

O czym? Każdy z nas ma niewidzialne wiadro, do którego inni ludzie dorzucają, lub z którego drenują energię. Odbywa się to poprzez interakcje i poprzez wymianę bodźców, które są albo pozytywne, albo negatywne. Autorzy pokazują wyniki badań, praktyczne historie, jasno obrazujące wpływ pozytywnych i negatywnych interakcji z ludźmi na produktywność, karierę, czy nawet zdrowie. Porównują pozytywne przykłady z naszą kulturą, która mocno przesiąknięta jest nastawieniem na bodźce negatywne (wynajdywanie błędów, krytyka, koncentracja na słabych stronach).

Jedna z ciekawostek: według badań, zdrowe związki charakteryzują się relacją interakcji pozytywnych do negatywnych na poziomie 5:1. Jeśli ta relacja spadnie to 1:1, to związek nie ma wielkich szans na przetrwanie.

Książka opisuje kilka strategii zwiększenia pozytywnego nastawienia w swoim życiu prywatnym i w pracy.Temat i przesłanie, niby oczywiste, ale podane w sposób bardzo przyjemny. Prosty, ale nie prostacki. Książkę czyta się błyskawicznie, można ją ?połknąć? za jednym razem.

Dlaczego warto przeczytać: nie, nie dla tego, że to światowy bestseller ;), ale choćby po to, aby odświeżyć spojrzenie na swoje znajomości i na swoje interakcje z ludźmi. Ilu z naszych znajomych (w pracy i poza nią) ?dorzuca? do naszego wiadra, a ilu z niego ?wybiera? pozytywną energię? Ile dorzucamy my? Dodatkowa wartość to test do którego dostajemy dostęp wraz z książką – Clifton StrengthsFinder. 180 pytań, po których otrzymujemy informacje na temat swoich najmocniejszych 5 cech. Wypełnienie testu jest? wyzwaniem. Ale gra jest warta świeczki, bo badanie wygląda na bardzo rzetelne, Gallup zna się na rzeczy. Jest dobrze przygotowana wersja polska, pytania nie pozostawiają wątpliwości językowych, opisy 5 mocnych stron są bardzo konkretne i w moim przypadku mocno się pokrywają z innymi badaniami diagnozy indywidualnej. Sam teraz nie wiem, co bardziej wartościowe ? książka, czy test ;).

Słowo o autorach: Tom Rath jest jednym z liderów Instytutu Gallupa, autorem kilku bestsellerów (m. In. StrenghtsFinder 2.0, Vital Friends). Donald O. Clifton był dziadkiem Toma, szefem Gallupa, jednym z pionierów tzw. pozytywnej psychologii.

Udostępnij: