110. Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o studiach MBA…
Jednym z popularnych wpisów na tym blogu jest ten o zarobkach po studiach MBA. Wpadła mi w ręce kilka dni temu strona, która bardzo mocno zgłębia temat studiów Master of Business Administration. I jest warta polecenia. Ale od poczatku…
Łukasz Garbowski, mój kolega z czasów studiów kończy za kilka tygodni dwuletnie, dzienne studia MBA na Harvardzie. Z dużą przyjemnością linkuję jego bloga ?O MBA?. Tytuł mówi sam za siebie, znajdziesz tam między innymi:
- wyjaśnienie czym są te studia, czym różni się MBA od Executive MBA (a jest to różnica zasadnicza…);
- opis różnych rodzajów MBA jakie możesz wybrać;
- listę głównych powodów, dla których ludzie rozpoczynają studia MBA;
- wyniki badań dotyczących tego, jak zmienia się kariera absolwentów MBA prestiżowych uczelni Stanford oraz INSEAD;
- próbę pomocy dla przyszłych studentów, którzy zadają sobie pytanie: który program MBA wybrać?;
- ramowy schemat procesu rekrutacji i wymagań, jakie stawiane są kandydatom do najlepszych szkół;
- listę najlepszych programów MBA (część pierwsza oraz druga), plus zawężona lista;
- odpowiedź na pytanie: kim są studenci MBA (wiek, wykształcenie, doświadczenie zawodowe)?;
- jak w praktyce wyglądają studia MBA na najlepszych uczelniach.
To doskonałe miejsce, do poczytania doświadczeń i refleksji, jeśli rozważasz rozpoczęcie studiów MBA, myślisz o zmianie ścieżki kariery, po kilku latach pracy w branży, którą wybrałaś na początku. Albo po prostu ? gdy tak jak mnie ? ciekawi Cię ten temat, bez bliżej sprecyzowanych planów związanych z MBA.
Strona daje możliwość zadania pytania ? odpowiedzi na już zadane pytania możesz przeczytać tutaj.
Polecam gorąco.
Ofert MBA jest sporo. Też miałem spory problem, kiedy szukałem najciekawszej oferty. Zależało mi przede wszystkim na zajęciach prowadzonych w języku angielskim, nowatorskim podejściu i wersji Executive, gdyż oprócz posiadania wykształcenia kierunkowego od ładnych paru lat pracuję w branży. Zdecydowałem się zajęcia na ofertę WSB: http://www.wsb.pl/studenci/studia-mba, gdyż była to najlepsza oferta w moim mieście. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że faktycznie – nauczyłem się sporo, ale mimo iż upłynęło już kilka lat od zdobycia dyplomu, nie przełożyło się to w żaden sposób na przebieg mojej kariery zawodowej.
Olek, dzięki za głos. No tak, z przełożeniem się studiów MBA na praktykę zawodową trudno chyba o automatyzm i wyizolowanie tego, że to akurat studia coś dały. Zawsze są one połączone z mieszanką otoczenia, szans, szczęścia i własnego samozaparcia. Wydaje mi się też (też z perspektywy poł-roku-po-skończeniu), że mogą one mieć większe znaczenie w sytuacji a) funkcjonowania w środowisku korporacji oraz b) gdy szuka się pracy. W moim przypadku żadna z tych opcji nie występuje (przynajmniej na razie), więc korzyści są mniej wymierne / nie-bezpośrednio-widoczne.