72. Jak być lepszym szefem, czyli kierowanie ludźmi dla opornych
Właśnie skończyłem lekturę książki mojego wykładowcy ze studiów „Psychologia biznesu dla menedżerów” na ALK. Zarówno studia, jak i wykładowcy są na naprawdę wysokim poziomie, ale do rzeczy…
Dr Paweł Fortuna wraz z Małgorzatą Torój popełnili książkę o dość prostym i samowyjaśniającym tytule „Jak być lepszym szefem. Inspiracje psychologiczne”. Pokazują w niej 12 grzechów głównych polskich (!) szefów. Wydawnictwo zawdzięcza swoją wysoką jakość temu, że autorzy od wielu lat praktykują na przeróżnych organizacjach ? mniej lub bardziej biznesowych. Wspominają spotykanych przez lata szefów, kierowników, dyrektorów, prezydentów miast itp., których spotkali na swej szkoleniowej ścieżce. Przekrój jest duży – od przypadków beznadziejnych, poprzez ciężkie lecz reformowalne, po te pozytywne i godne naśladownictwa.
Każda z opisywanych wad jest dokładnie rozłożona na czynniki pierwsze, tak że nawet nie mając wykształcenia psychologicznego, człowiek (w domyśle: szef) może wyciągnąć właściwe wnioski.
12 złych cech, które autorzy zidentyfikowali jako główne problemy polskich szefów, to jednocześnie tytuły rozdziałów:
- szef poza zespołem
- brak charyzmy
- hiperkontrola
- tajemnice i plotki
- nieomylność i wszechwiedza
- bezkres obowiązków
- nierówne traktowanie
- problemy z docenianiem
- krytyka
- kłamstwo
- manipulacja
- przemoc
Co przesądza o wartości książki, to według mnie bardzo konkretne rady, które można zastosować po zdiagnozowaniu u siebie każdego z problemów. Zarówno wyjaśnienia problemów, jak i porad okraszone są nie tylko przykładamy z życia, ale też solidną podbudową metodologiczną ? od uznanych w psychologii teorii aż po rezultaty badań.
Książka powinna być lekturą obowiązkową dla każdej osoby, która na jakimś etapie swej drogi zawodowej zaczyna odpowiadać za podwładnych. Najlepiej na początku tej przygody, bo wiadomo, że złe nawyki trudno się wykorzenia. Życzę Wam przy lekturze, byście u siebie zdiagnozowali jak najmniej wad. Tylko bez oszukiwania.
Brzmi nieźle. No i dobrze, że polskie.
Przeczytam i podzielę się wrażeniami, chociaż obawiam się obrazu „polskiego managera” wyłaniającego się po lekturze ;)
Dobrze, że już dwie proste zasady:
1. Szef ma zawsze rację.
2. W razie wątpliwości patrz: punkt pierwszy.
nie wystarczają … :)
[…] organizacji. O sporej ilości przykładów i sugestii dotyczących kierowania zespołem pisałem w recenzji książki ?Jak być lepszym szefem?. Dzisiaj natomiast przeczytałem (Adrian ? dzięki za […]
[…] Dla zainteresowanych tematem polecam jeszcze wpis sprzed jakiegoś czasu będący recenzją książki „Jak być lepszym szefem” […]
szkoda że nigdzie nie mogę znaleźć tej książki
Bardzo wartościowy wpis! Podkreślenie roli bycia dobrym szefem w kontekście skutecznego zarządzania ludźmi to kluczowy element sukcesu każdej organizacji. Twoje porady są praktyczne i inspirujące, z pewnością pomogą wielu szefom w doskonaleniu swoich umiejętności przywódczych. Z niecierpliwością czekam na więcej artykułów na temat zarządzania zasobami ludzkimi!